Obec Nemyšl

Prudice

Z historie Prudic

 

PRUDICE

 

Kdysi zde bylo neopevněné vladcké sídlo.V roce 1873 se připomíná jistý Suda z Prudic, o kterém víme, že držel zboží v Rašovicích a Hlístově. Toto příjmení měli někteří členové vladckého rodu z Nemyšle, například Jindřich z Nemyšle a jeho bratr Litvín, kteří se psali z Prudic. Potomci prvních vladyků pocházeli z panské větve starého českého vladyckého rodu Špetlů z Prudic a Janovic, Který byl stejného rodu jako Mitrovští z Nemyšle. Z vladyckého rodu Špetlů z Prudic vznikl Jindřich, který u Německého, dnes Havlíčkova Brodu držel ves Krupou. Roku 1516 se stal v Litomyšli hejtmanem. Zemřel v roce 1547, když předtím pochoval své dva syny – Jana a Václava. Jan Špetle z Prudic byl roku 1502 přijat od nejvyššího purkrabího Jana z Janovic a syna erbovního strýce a od té doby se pak psal z Janovic. Koncem 16. století již z této táborské větve Špetlů z Prudic není nikdo uváděn. V roce 1452 zboží Špetlů držel Bohuslav Mitrovský z Nemyšle a po něm Jan z Nemyšle. Ves příslušela k Nemyšli, i když její část až do roku 1517 přináležela k Borotínu. Snad to byla ta část vsi, na které dlouho žili svobodníci Čeňkové, jejihž rod se zde udržel velice dlouho.

 

 

PRUDICE – ŽIDOVSKÝ HŘBITOV

 

Hřbitov se nachází 500 m JZ od obce a 500 m SV od nádraží Sudoměřice u Tábora, uprostřed pole na návrší.

Doba založení hřbitova není známá, doložen je v 1. čtvrtině 18.století. Nejstarší čitelný náhrobek je z roku 1780. Poslední pohřeb se zde konal roku 1939. Hřbitov má speciální oddělení pro utečence. Na kraji hřbitova je zbytek zbořené márnice.
Po vypuknutí první světové války došlo k masovému přesunu haličských Židů směrem do rakousko-uherského vnitrozemí. Z vrchnostenského nařízení (a ze strachu, aby se vyděšené, zubožené davy nedostaly až do Vídně a k Vídni) musely všechny židovské obce tehdejšího Rakouska - Uherska přijmout stanovenou kvótu uprchlíků. Ti se z části intergovali se svou novou hostitelskou obcí, z části se po skončení války vrátili do svého původího sídliště. Ale také umírali. Už proto, že hygienické podmínky v "utečeneckých" táborech byly velice nedostatečné . V epigrafice se pak na většině těchto "haličských" náhrobků setkáváme s obratem "pelit milchama " - uprchl před válkou z Haliče, okres Zborow (např.) atd. atp.
Co je zajímavé, je skutečnost, že jen málokteré obce vytvářely na svých hřbitovech oddělené sekce pro haličské souvěrce. Naopak, zde by mohlo jít o opačný případ - že haličtí (méně asimilovaní tj. z jejich pohledu zbožnější židé) sami usilovali o to, aby měli "políčko" podle svého ritu na židovském hřbitově prudickém.
autor - Achab Haidler

Dnes je: 23.07.2019

Svátek slaví: Libor

oodělovač Poslední relace rozhlasu
Poslední relace rozhlasu
oodělovač

Aktuality

V pátek 19.7.2019 neúřaduji.Konopiská
více
Rozpočtové opatření 3
více
Kominík 11.7.2019
více
Zápis a usnesení z 27.6.2019
více
Dražební vyhláška 040ex8210/10-108
více
Informace GDPR
více
Svolání ZO Nemyšl na 27.6.2019
více
Dražební vyhláška
více
Závěrečný účet 2018
více
Program pro poskytování dotaci z rozpočtu obce Nemyšl domovní čistírny odpadních vod
více
oodělovač

Anketa

Obec Nemyšl by ráda zopakovala jednodenní výlet pro děti a rodiče. Kam byste se s námi rádi podívali?